Takový byl pobyt na Dolní Moravě

Ve dnech od 7.4.-11.4. se uskutečnil již třetí rekondiční pobyt pro rodiče a děti s autismem, resp. těžkou vývojovou dysfázií s PAS a ADHD. Tento ročník pobyt uspořádalo Občanské sdružení LOGO na chatě Terezka ve skiareálu Dolní Morava. Pobytu se účastnilo 12 rodiny a celkem se náš tým staral o 18 dětí převážně s diagnózou PAS. V rámci služeb našeho 7-mi členného týmu měli rodiče a děti k dispozici využít služby logopedů, psycholožky, sociální pracovnice a osobní asistence, samozřejmě nechyběl kvalifikovaný zdravotník. Program celého pobytu byl velice bohatý a naštěstí i přes rozmary aprílového počasí jsme zvládli i všechny venkovní aktivity. Před každou z nich děti dostaly obrázek znázorňující, jaká akce nás čeká – děti si tak tvořily album z celého pobytu.

V pondělí jsme z Brna vyrazili brzy ráno směr Dolní Morava. Pro rodiny bez možnosti vlastní dopravy byl zajištěn mikrobus, který nám jako sponzorský dar poskytla firma Porsche Brno, čímž velice děkujeme za podporu a dlouhodobou spolupráci. K chatě Terezka jsme všichni dorazili kolem poledne, akorát včas na náš první oběd. Jídlo bylo velice chutné a problém nebyla ani bezlepková dieta. Po každém obědě následoval polední klid. V pondělí jsme ho všichni využili k zabydlení v krásných apartmánech. Počasí nám v pondělí přálo, tak jsme se odpoledne vydali na hřiště nedalekého hotelu Vista. Náš tým zde pro děti nachystal několik stanovišť s hrami a aktivitami, které děti musely postupně zvládnout. Procvičili si tak jemnou i hrubou motoriku, zrakové i sluchové vnímání, slovní zásobu, prostorovou orientaci nebo propojení oko-ruka. Večer byl pak věnován seznámení rodičů a volné diskuzi.

V úterý nám stále ještě počasí vycházelo, a tak jsme šli hned po snídani vyzkoušet trochu adrenalinu na místní bobovou dráhu. I přes počáteční obavy jízdu na bobovce všechny děti nakonec zvládly a dokonce si tuto aktivitu velice oblíbily. Některé děti byly dokonce statečnější než jejich rodiče :) Odpolední program si pro nás připravily dvě místní animátorky. Děti se s pomocí rodičů a našich asistentů seznámily v kroužku, čarovaly s krepovými papíry a nakonec se pustily do tvoření slaného těsta. Někteří si zkusili jen pocit mazlavého těsta, jiní si zkusili i uplést cop. Úterní večer byl věnován tématice Montessori vzdělávání s konkrétními ukázkami a s diskuzí o vhodnosti tohoto typu škol pro děti s PAS, resp. těžce narušenou komunikační schopností.

Ve středu nám přišlo pořádné aprílové počasí – sluníčko, déšť i sníh náš program to ale nijak neohrozilo. Dopoledne jsme strávili v bazénu hotelu Vista, kde se mohli všichni hezky protáhnout i zahřát. Odpolední program jsme s dětmi věnovali velikonočnímu tvoření – lepení kuřátek, kreslení vajíček nebo tvoření jarního stromu. Během aktivit na chatě probíhaly také individuální logopedické intervence s dětmi a psychologické konzultace s rodiči. Dnešní přednáška se věnovala změnám v sociálním zákonu, příp. Konzultaci o možnostech získání sociálních příspěvků.

Ve čtvrtek dopoledne jsme se opět vydali na hotel Vista, kde byl pro děti nachystán opět animační program. Tentokrát si děti poslechly pohádku a zbytek programu proběhl v místní tělocvičně. Děti si zkoušely pohyby různých zvířat nebo hru rybáře. Odpolední program jsme opět využili k tvoření a především k odborným konzultacím – logopedickým, psychologickým i sociálním. Tématem večerní besedy bylo zvládání agrese a autoagrese u lidí s PAS. Rodiče si během celé přednášky vyměňovali svoje osobní zážitky i strategie zvládání problematického chování u jejich dětí.

V pátek po snídani jsme se sbalili a bohužel jsme se museli všichni rozloučit, na cestu domů nám dokonce vysvitlo i sluníčko. Pobyt nám uběhl jako voda, ale všichni byli plni nových informací, které si předali především rodiče přímo mezi sebou. A i děti si odnesly spoustu nových zážitků a odměn, a i přes rozdílnost jednotlivých diagnóz vytvořili během našeho týdne výbornou partu :)

Autorem je Mgr. Blanka Chupíková, poradce rané péče OS LOGO

Tento projekt je financován ze sbírky Pomozte dětem organizované Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti.

Tento projekt je financován ze sbírky Pomozte dětem organizované Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti“.