Zpráva z pobytu 2017

Ve dnech od 2. do 6. 10. 2017 proběhl tradiční rekondiční pobyt pro děti s autismem, resp. klienty s těžce narušenou komunikační schopností a jejich rodinné příslušníky. Pro místo pobytu jsme vybrali znovu krásné prostředí vranovské přehrady v rodinném Penzionu M.

Po příjezdu a ubytování všech účastníku jsme poobědvali, následoval polední klid a rodičům byli předány informace o pobytu, připravovaných akcích a veškerých aktivitách. Celý pobyt se skládal vždy ze dvou   částí - dopolední a odpolední. Na programu odpoledne v pondělí jsme měli procházku lesem a aktivitu pro děti; kdo nasbírá nejvíce šišek. V průběhu procházky jsme aktivizovali děti tím, že jsme jim dávali podněty k hledání dalších možných darů přírody. Po navrácení do penzionu mohli rodiče odložit svá "dítka" do herny, kde o ně bylo dobře postaráno. Poté následovala pondělní večeře, kde jsme doladili informace ohledně toho "co nás čeká". Po večeři měli rodiče možnost uložit své dítě do "hlídárny" a využít tak večerního programu. Jak jinak než v podobě seznamovacího večírku.

V úterý dopoledne probíhaly logopedické terapie, současně s hlídárnou, výtvarné dílny a mezi 10 – 11h si mohli rodiče přijít zacvičit na intervalový trénink. Po odpoledním klidu jsme se vydali na plavbu lodí, která mapovala vranovskou přehradu. Po návratu z výletu, měli děti možnost se vrhnout do hlídárny a poté, na dětskou jógu, která byla mezi účastníky pobytu velmi oblíbená. Po večeři byl pro rodiče zorganizován filmový klub, kde jsme měli možnost shlédnout snímek s tématikou zrakového postižení. Po filmu proběhla diskuse s rodiči

Ve středu, po příjemném spánku a vydatné snídani formou švédských stolů, následovaly výtvarné dílny, kde si děti tvořili dešťové hole. K tomu se střídali na individuálních logopedických terapiích, za plného využití hlídárny. Dopoledne si znovu rodiče mohli přijít zacvičit intervalový trénink. Po obědě a poledním klidu jsme si šli s dětmi protáhnout tělíčka formou oblíbené, dětské jógy. Poté přijeli pejsci (border kolie), které formou canis terapie těšili naše děti, ale i rodiče. Vyhráli jsme si s pejsky až až. Dokonce jsme canis terapii rozšířili o psí fotbal, který sklidil veliký úspěch. Po večeři uložili děti do postýlek a pro ty, které nemohli zamhouřit očka, byla k dispozici hlídárna. Rodiče pak čekal další film, po kterém se rozvinula delší debata (otázky rané péče, integrace, inkluze, asistenti k dětem, platy asistentů, očkování, apod.). Rodiče tuto debatu vážně uvítali.

Čtvrteční den. Po dobré snídani následovaly logopedické terapie, které opět doplnily výtvarné dílny.  Obrázky, které děti malovaly, se nesly v duchu "podzimu v přírodě". S tavnou pistolí dětem pomával náš skvělý zdravotník Zbyňa, kterému šla pomoc dětem od ruky. Před obědem mohli rodiče dát své děti do hlídárny a jít se prohřát do sauny a vířivky. Po vydatném obědě a odpoledním klidu měli možnost rodiče s dětmi využít pozvání do pohádkového lesa. Tam  jsme se s kolegy rozmístili na 8 různých stanovišť a převlékli se do pohádkových kostýmů. Děti se tak mohli potkat s princeznou, s vlkem, s karkulkou, s hodným čarodějem, s Růženkou, beruškou a čmeláčkem. Po večeři jsme zhodnotili celý týden, rozdali jsme odměny, diplomy a dárky pro děti i rodiče (děkujeme společnostem Mikro Trading a MaryKay). Následovala volná zábava u ohně, kde jsme se s rodiči skvěle pobavili. Poslední den našeho pobytu byl velmi krátký, jelikož hned po snídani jsme se sbalili a vydali se směrem Brno. Potom už nezbývalo než popřát si šťastnou cestu a vyrazit k domovům.

V průběhu rekondičního pobytu měly rodiny možnost využívat služeb sociální pracovnice a zdravotníka. V průběhu pobytu se na nás obraceli rodinní příslušníci s tím, že by si tento pobyt velmi rádi zopakovali. Všem se nám tam moc líbilo. Děkujeme paní majitelce, paní Muchové, paní recepční, všem v kuchyni za velmi milý přístup a vstřícné chování.

Tento pobyt byl zorganizovaný i za podpory nadace Agrofert a Lesům ČR. Za podporu a empatii, kterou takto poskytujete našim klientům, mockrát děkujeme.

Tým pracovníků OS LOGO