Pomáháme druhým:)

Občanské sdružení Logo z.s. je tu s Vámi od roku 2002. Od té doby se snažíme pomoci lidem s poruchami komunikace, ale i hybnosti. Za tu dobu jsme měli možnost prožít s našimi klienty jejich životní příběhy, a s jedním takovým,  Vás seznámíme na následujících řádcích.

Ríša je fakt príma kluk, ovšem osud k němu nebyl schovívaný. Naštěstí má skvělého tatínka, který je mu v životních peripetiích oporou, a vlastně vším, co Ríša potřebuje. Ríša je imobilní, a tudíž je pro něj kontakt s okolím náročný, i přes skutečnost, že ho potřebuje. Podobně jako my všichni. Podařilo se nám ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti Pomozte dětem, pořídit Ríšovi speciální chodítko.

Udělalo Ríšovi chodítko radost? V čem mu usnadní život? A pomůže i tatínkovi?

Tatínek byl tak laskavý, že nám v tomto ohledu poskytl rozhovor.

V čem bylo chodítko pro Ríšu přínosem?

Úplně ve všem, to si ani neumíte představit. Ríša bohužel nechodí, nestojí ani nesedí, ale samozřejmě by byl rád aktivní. V praxi to vypadalo tak, že  jsem byl celý den (snad krom nějakého půl hodinového spánku přes den) s Ríšou s předkloněnými zády, v pokleku, či v nějaké úplně „super přirozené poloze“. Nikdo si neumí představit, co to za pár dnů s vaším tělem udělá. Přínos? Asi tak nějak, jak když se zdravé dítě učí chodit a jakou z toho mají děti radost! Ríša v chodítku kouká i na TV, někdy na tablet, který má opřený o řídítka a pohybuje se po bytě. Nejvíc ho ovšem baví naše takzvané fííííí. To je, že ho pošlu s chodítkem někam do prostoru, zakřičíme na sebe fíííí a on k nám přijde a chce další fíííí:))

Jak často chodítko využíváte a splnilo Vaše očekávání?

Nesplnilo, protože očekávání mnohonásobně předčilo! Ríša se díky chodítku nejenom pohybuje, ale i snídá, obědvá či večeří. Sám si zacouvá, a zase přijde, něco nám přiveze .., je to sranda:)

Co vzkážete lidem v organizaci Pomozte dětem, případně lidem, kteří zvažují, že by ji o pomoc požádali?

Je nám trochu líto, že jim to nevrátíme v publicitě, ale věřím, že nás v tomto nahradí ostatní, kteří tu sílu najdou. My se nyní soustředíme na pořízení domu a jeho celkovou rekonstrukci. Inspirací byl náš syn a jeho potřeba chodit, potažmo jezdit s jeho chodítkem. Nemáme sice úplně malý byt, ale v domě to bude mít parádní, neb bude bezbariérový. Rád bych Vám touto cestou moc poděkoval. Je moc dobře, že děláte to, co děláte. A všem, co zvažují požádat o pomoc – neváhejte. Já vím, ono je těžké se vůbec rozhodnout a těch papírů! Ale třeba v LOGU to papírovaní vzali na sebe, tudíž jsem s tím neměl tolik starostí – běžte do toho. Jste-li v obdobné situaci jako my, tak neváhejte. Prostě ta pomoc je třeba a basta. Zdraví celá rodina a mějte se tam!

Děkujeme všem partnerům, kteří se podíleli na tom, vykouzlit Ríšovi a jeho rodině, úsměv na tváři. Děkujeme.