A co dál…? Konference ukázala nové cesty v logopedii
22. ročník Logopedické konference byl neuvěřitelně nabitý. V pátek 25. října jsme si užili den plný přednášek i praktických ukázek. Tentokrát nás provázelo téma A co dál…?, a proto jsme se mimo jiné věnovali i moderním technologiím a představili jejich využití v logopedii.
Cyklus přednášek zahájila Marja Volemanová, speciální pedagožka a fyzioterapeutka, která se dlouhodobě zabývá problematikou přetrvávajících primárních reflexů. Je zakladatelkou společnosti Cortex Academy, kde se zaměřuje na šíření povědomí o neuro-vývojové stimulaci a primárních reflexech mezi odborníky i širokou veřejnost.
V rámci interaktivních workshopů se představila sociálně aktivizační služba LifeTool, která se věnuje dětem i dospělým s vážnými komunikačními problémy. Posluchači se na workshopu vžili do lidí s poruchami komunikace a vyzkoušeli si moderní technologie pro alternativní komunikaci.
Na jednom z workshopů jsme se tentokrát blýskli i my. Vedoucí rané péče OS Logo Markéta Talašová vysvětlila, co všechno znamená být poradkyní rané péče. Účastníci se navíc seznámili s nejrůznějšími pomůckami pro správný rozvoj dítěte a mohli si je vyzkoušet na vlastní kůži.
Unikátní projekt s názvem Překroč svůj stín a staň se průvodcem představili logoped Petr Staníček a psycholog Adam Čmiel. Projektu se zúčastnili dospělí s koktavostí, kteří absolvovali roční výcvik průvodců v brněnské Vile Stiassni, kde následně vedli několik prohlídek pro veřejnost. Cílem projektu bylo pomoci klientům zvládnout techniky řeči v reálném prostředí a překonat obavy z mluvení před ostatními lidmi.
Velký zájem vzbudila přednáška Garetha Walkoma z Velké Británie, který představil svou aplikaci withVR. Jedná se o inovativní nástroj využívající virtuální realitu pro trénink a rozvoj komunikace. WithVR dobře dlouží jak logopedům v přímé práci s klienty, tak i výzkumníkům při vytváření nejrůznějších reálných situací.
Ve druhé části konference se představila polská logopedka Monika Pakura, která se dlouhodobě věnuje tématu koktavosti a podílí se na organizaci nejrůznějších logopedických projektů.
Konferenci uzavřela psycholožka Zuzana Masopustová, odbornice na náročné a problémové chování u dětí. Poskytuje odborné poradenství rodičům, kteří chtějí podpořit rozvoj svého dítěte či mu pomoci zvládnout obtížnou životní situaci.
Logopedickou konferenci pořádáme každoročně u příležitosti Mezinárodního dne porozumění koktavosti. Je určena nejen logopedům, ale i psychologům, studentům a široké veřejnosti. Chceme propojovat odborníky a podporujeme předávání zkušeností.
Velmi děkujeme všem sponzorům, partnerům a vystavovatelům – Soukromé klinice Logo, Nakladatelství Portál, hračkářství Takaro, Všeobecné zdravotní pojišťovně, Centrále cestovního ruchu – Jižní Morava, pražírně a kavárně Industra.coffe a skvělému cateringu od Železné růže.
Akce se konala pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové a vedoucího odboru zdravotnictví Mgr. Luboše Císaře. Uskutečnila se za finanční podpory statutárního města Brna.